Historie, barevné variety

THAJSKÁ KOČKA

Historie
Thajské i siamské kočky sdílí společné  předky.  Pocházejí ze Siamu, dnešního Thajska.
První doložené zmínky o siamské  kočce  lze nalézt  ve světově nejstarší knize o kočkách v díle „Báseň o kočce“ (Amra Maew) z roku 1330, kterou vlastní Národní knihovna v Bangkoku.  
V Siamu byly  považovány za svaté a věřilo se, že přinášejí štěstí. Žily proto výhradně v královských palácích, buddhistických klášterech a chrámech. 
Kočky s  maskou, fascinujícíma modrýma očima  a tmavým zbarvením  na ocasu, nohách a uších jsou vyobrazeny jako domácí zvířata královské rodiny.
Siamské kočky se do celého světa rozšířily během koloniálních válek na dálném východě a průmyslového vývoje na kontinentech. Jako vzácný dar od diplomatů a obchodníků se dostaly do domů vyšší třídy a často i do královských rodin.
 
Původní kočky , nazývané také Královské kočky ze Siamu, byly robustnější a větší,  než současné moderní siamky a měly  zakulacenou hlavu.
V 70. letech byl trend šlechtit tyto kočky stále štíhlejší, drobnější, elegantnější, až vznikla siamská kočka v podobě, jak ji známe dnes – velmi štíhlá, křehká  s trojúhelníkovou hlavou. 
Někteří chovatelé však stále upřednostňovali tradiční,  robustnější typ. V roce 1990 byly tradiční siamky  uznány jako samostatné plemeno pod názvem  Thajská kočka. 
 
Thajky a siamky mají společné kořeny. Vedle nepřehlédnutelných rozdílů v zevnějšku jim však zůstaly tyto společné rysy:
* modré oči
*zbarvení s odznaky
*skvělý „psí“ charakter
*orientální temperament a upovídanost
*společná historie až do 60. let              
Thajská kočka je robustní, svalnatá, přesto velmi elegantní. Má zakulacenou hlavu, modré oči. Srst je  krátká, přiléhavá s mírnou podsadou. Textura srsti je jemná. 
Thajské kočky jsou proslulé pevným zdravím a dlouhověkostí. Dožívají se věku   18 – 20 let. 
Thajské kočky jsou citlivé a inteligentní.  Jsou velmi orientované na člověka. Dokáží si vytvořit úzký vztah s osobou, které zůstávají „věrné “ po celý život. Jsou zvědavé, aktivní, temperamentní a „upovídané“.  I ve vyšším věku zůstávají hravé. Svou oddaností a šarmem si hravě získají vaše srdce. 
Thajská kočka je velmi společenská a snášenlivá. Pro svoji spokojenost a štěstí potřebuje nejen společnost svého hodného člověka, ale i jiné kočky.
Toto krátkosrsté plemeno nevyžaduje díky mírné podsadě  žádnou  náročnou péči. Pravidelné hlazení, česání silikonovým nebo gumovým kartáčem  jednou týdně, je dostačující. 
Barevné variety
U thajských koček rozlišujeme 4 základní barvy. Seal – point,  Blue – point ,
Chocolate- point  a lilac – point.
Dále pak barvy Red – point a Cream – ¨point.
Odznaky („points“) musí být rovnoměrně zbarvené, přičemž jsou vždy v odpovídající barvě tmavší, než základní barva srsti. 
Slovem odznaky se rozumí, že maska, uši, nohy a ocas mají tmavší barvu, než je barva srsti na těle. 
Další variací k základním barvám  je zbarvení   „Tortie“   point.
 Výše uvedená zbarvení se vyskytují ještě jako  „Tabby “ point, což znamená, že odznaky nejsou vybarvené plně, ale mají čárkovanou kresbu. 
Srst thajské kočky je plně vybarvená zhruba  v jednom roce, nicméně zejména na zádech s postupujícím věkem i nadále tmavne.